Wrobieni w „Finanse”

Witryna poszkodowanych przez Personal Finanse, Council Finance, EI Global (Enterprise Investment), EGFC lub E.G.F.C. SA (Europejską Grupę Finansową Council), Aurum Finance, kancelarię prawną Proculus i nie tylko.

Pytania i odpowiedzi

Tutaj znajdziesz nasuwające się i najczęściej zadawane pytania oraz proponowane odpowiedzi.

Jak nigdy nie dać się nabrać, wrobić, zmanipulować przez takie i podobne przedsięwzięcia?

Po pierwsze i najważniejsze: czytaj DOKŁADNIE(!) WSZYSTKIE umowy i dokumentacje, którą podpisujesz! Gdy zawierasz umowę, masz prawo do posiadania jej egzemplarza. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju umowy pośrednictwa i porozumienia. Wiele dokumentów przedstawianych przez te spółki było dokumentami in blanco. W żadnym wypadku nie zwalnia to nikogo przed dokładnym zapoznaniem się z nimi! Jednym z dokumentów był weksel in blanco zabezpieczający pośrednika w razie braku wpłaty prowizji.

A co jeśli jestem niewidomy?

Rzecz jasna nie oznacza to wcale, że nie możesz podpisywać żadnych wniosków i zobowiązań! Jesteś osobą świadomą jak każda inna. Musisz jednak zachować dodatkowe środki ostrożności. Skorzystaj z jednego lub więcej z nich:

  1. Poproś o sporządzenie kopii i dostarczenie wszystkich dokumentów pocztą elektroniczną lub w dowolny inny elektroniczny sposób (np. nośnik USB, płyta CD - użyj kreatywności).
  2. Zadbaj, by podpisywanie tak wrażliwych dokumentów jak te związane z finansami odbywało się w obecności zaufanej, dobrze widzącej osoby. Jest to o tyle ważne, że osoba słabowidząca może czegoś nie zauważyć.
  3. Licz kartki! To może wydawać się dziwne, ale w sytuacji, gdy kopia każdego egzemplarza podpisanego dokumentu wędruje do Ciebie, pomoże to łatwo zorientować się, czy czegoś Ci brakuje.
  4. Jeśli nie masz „pod ręką” zaufanej, dobrze widzącej osoby, możesz skorzystać conajmniej z jednej z następujących możliwości:
    • Zaopatrz się w dobrą aplikację dla niewidomych umożliwiającą wykonanie zdjęcia arkusza papieru, taką jak KNFB Reader lub Seeing AI, a następnie rób zdjęcia z dwóch stron podpisywanego arkusza. Jeśli doradca się niecierpliwi, złóż skargę albo zwyczajnie – mówiąc potocznie – daruj sobie. To w jego interesie jest poświęcić Ci dostateczną ilość czasu, gdyż zazwyczaj osobiście zarabia na każdym skutecznie sprzedanym przez siebie produkcie – w tym wypadku kredytowym.
    • Po powrocie do domu, natychmiast zeskanuj otrzymane dokumenty i użyj jednego z programów do rozpoznawania tekstu (np. FineReader firmy ABBYY) bądź – najlepiej – od razu skanuj, przy użyciu któregoś z nich. Następnie dogłębnie zapoznaj się z owymi dokumentami. Alternatywnie, poproś kogoś, aby Ci je przeczytał.
    Powyższe pomysły zapewne nie wyczerpują wszystkich możliwości. Użyj kreatywności stosownie do swoich sposobów i systemów zaradności.
  5. Z racji, iż podpisy wielu niewidomych można łatwo podrobić — pamiętaj, aby prawidłowo zarejestrować się w biurach informacji gospodarczej takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), Serwisie Ochrony Konsumenta, funkcjonujacym przy KRD (Krajowym Rejestrze Długów), BIG InfoMonitor, infoKonsument (portal ERIF Biura Informacji Gospodarczej) itd. Włącz monitorowanie, dzięki czemu będziesz posiadać na bieżąco informacje i być w stanie zidentyfikować na bieżąco wszelkie próby wyłudzenia czegokolwiek na Twoje dane (np. PESEL).

Pamiętaj, że powyższe możliwości to tylko przykłady i być może istnieją mniej lub bardziej skuteczne i pomocne. Chcesz się podzielić? Sprawdź dział Kontakt.

Dodatkowo na wstępie masz prawo wiedzieć, jaka spółka stoi za daną marką. To, że ktoś na drzwiach napisze sobie "Personal Finanse" o niczym jeszcze nie świadczy – Personal Finanse to tylko marka handlowa spółki Europejska Grupa Finansowa Council S.A. W wypadku niektórych z nas samo sprawdzenie tego, kto stoi za daną marką uratowałoby wiele straconych nerwów, zdrowia psychicznego oraz przede wszystkim obciążeń finansowych i czasu.

W przypadku kredytów, masz prawo zapoznać się z formularzem informacyjnym przed podpisaniem umowy kredytowej. Jeżeli pośrednik, lub nawet osoba podająca się za przedstawiciela banku nie umożliwi Ci skorzystania z tego prawa - uciekaj jak najdalej!

Żądaj też wszelkich zapewnień firmy lub doradcy na piśmie! Jeżeli, dla przykładu, ktoś zobowiązuje się, że kredyt lub zadłużenie zostaną przepisane, taka informacja musi być jasno i zrozumiale wyłuszczona na piśmie, wraz z ewentualnym terminem i warunkami takiego zobowiązania. W tym konkretnym wypadku warunkami w ogóle zaoferowania takiej możliwości jest pozytywna decyzja banku, następnie osoby pobierającej środki i na samym końcu tzw. osoby wspomagającej, opiekuna kredytu, gwaranta, żyranta, …

Może to oczywiste, ale… Nigdy nie gódź się na podawanie bankom nierzetelnych, kłamliwych informacji! Jeżeli ktokolwiek każe takie czynności wykonywać, od razu powinna się zaświecić „czerwona lampka” w głowie. Pomijając kwestie sumienia, takie czynności lub ewentualne wyjście ich na jaw jest karalne — od zerwania umowy przez bank po czynności sądowe. Dodatkowo, procesowanie się z taką firmą w przyszłości może spowodować, iż fakt taki wyjdzie na jaw, co w najlepszym wypadku zadziała na naszą niekorzyść.

Nigdy nie wierz w opinie innych lludzi przedstawiane przez sprzedawce. Jeżeli doradca lub konsultant wspomina o zadowolonych klientach, poproś o dane kontaktowe takiej osoby. Powinny nas interesować opinie osób wyłącznie takich, którym świadczenie danej usługi zostało z powodzeniem zakończone. Każdą osobę niemożliwoą do weryfikacji można sobie wymyślić; powinniśmy być także nieufni co do anonimowych opinii na forach - profil może stworzyć każdy. Osoba, która jest realnie zadowolona z usług danej firmy nie będzie się wstydzić.

Nagrywaj, oczywiście wyłącznie na użytek własny! W wypadku gdy firma nie wywiąże się ze zobowiązań, które były przedstawione ustnie (na które nie można mieć innego dowodu), łatwiejsze będzie dochodzenie wszelkich roszczeń w sądzie. Do nagrywania rozmów telefonicznych można użyć programów takich jak Basic Call Recorder, Call Recorder for Android lub Nagrywanie rozmów - ACR.

na zakończenie, badaj, sprawdzaj, bądź dociekliwy/a! Wiadomo, że na każdy temat w internecie istnieje więcej negatywnych opinii niż pozytywnych (wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę swoją ulubioną markę samochodu), jednak warto użyć rozumu i logicznego myślenia, a także sprawdzać instytucje rządowe takie jak Prokuratura, Policja, Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta itd. w poszukiwaniu spółki, z którą zawiązujemy umowę bądź osób w radzie nadzorczej / zarządzie (pamiętajmy, że mogą prowadzić kilka spółek). Co ciekawe, sprawa Amber Gold była umieszczona na liście Komisji Nadzoru Finansowego na długo przed wyjściem sprawy na światło dzienne. Badaj też możliwość wykonania czynności, które oferuje dana firma, np. czyszczenie BIK, przepisanie kredytu; bądź dociekliwy — pytaj firmę, jak wyglądają obiecywane przez nich procedury.

...ale już dałem/am się wrobić. Co teraz?

Co najważniejsze – nie poddawaj się, nie załamuj. Problem wydaje się i przeważnie w rzeczywistości jest olbrzymi, ale nie jest nie do rozwiązania. Przede wszystkim szukaj rozwiązań. Myśl pozytywnie chociażby po to, by uniknąć „czarnych myśli” — znane są niestety przypadki prób samobójczych. Nie pozwól, by takie myśli rozwijały się i dojrzewały! Nie jesteś sam/a. Istnieje grupa wsparcia a także dziesiątki innych forów, na których można znaleźć tak samo pokrzywdzonych.

Nie uciekaj od problemu. To wprawdzie daje pozorny spokój, ale po pierwsze nie rozwiązuje problemu, a po drugie przysporzy dodatkowych kłopotów w przyszłości. Zamiast tego skontaktuj się z osobami, do których dane kontaktowe zostały podane na tej stronie w zakładce „Informacje prawne i pomoc”. Możesz także poszukać punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Może masz znajomego prawnika? Może istnieje fundacja lub kancelaria w Twojej okolicy, której na tej liście nie ma, a byłaby w stanie pomóc? Zadawaj sobie pytania i nie bój się szukać odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz praktyczną listę niezbędnych kroków, by jak najszybciej zająć się problemem:

  1. Przypomnij sobie wszystkie szczegóły związane z sytuacją i swoją sprawą.
  2. Napisz zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z dopiskiem „dot. sygn. RP I Ds. 41.2016”, a na podstawie przypomnianych i zebranych przez siebie informacji sporządź uzasadnienie. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie i rzetelnie opisać wszystko, co tylko jesteś w stanie sobie przypomnieć (nie pomijając żadnych, w tym niewygodnych faktów), gdyż każda informacja może być cenna. Możesz też skorzystać ze wzoru dostępnego pod tym linkiem.
  3. Wyślij zawiadomienie pocztą tradycyjną na adres:
    Prokuratura Regionalna we Wrocławiu
    ul.Piłsudskiego 76/78
    50-020 Wrocław
    lub udaj się osobiście (godziny urzędowania dostępne na stronie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu).
  4. W przypadku wizyty osobistej pamiętaj, aby sporządzić ksero lub wydrukować podwójnie pierwszą stronę zawiadomienia tak, abyś udając się do prokuratury mógł/mogła uzyskać potwierdzenie jego przyjęcia w formie pieczątki na kopii, którą zabierzesz ze sobą.
  5. Czekaj na pismo lub telefon od Prokuratury bądź Komendy Wojewódzkiej Policji.

Jeżeli natomiast potrzebujesz lub chciał(a)byś powierzyć sprawę doświadczonym profesjonalistom w dziedzinie przedstawionych tu firm, zapraszam do kontaktu z adwokatem, mec. Patrykiem Andrysiakiem. Adwokat - mec. Patryk Andrysiak - dlaczego? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.. W tym wypadku pomoc specjalisty jest nieoceniona, ponieważ w toku spraw łatwo popełnić błąd; ponadto odzyskanie prowizji nie jest czynnością „z automatu”!

Nie mam z czego spłacać rat, grozi mi windykacja, komornik, pozew... co robić, jak żyć?

Bank Cię pozwał? Jeszcze NIC STRACONEGO!
Zajrzyjmy do Kodeksu Postępowania Cywilnego:

  1. Co tu mamy ciekawego?

    Rozdział 6
    Zawieszenie postępowania

    Art. 177. § 1. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu:
    [...]
    4) jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej;

  2. Co to w praktyce oznacza?
    To bardzo proste. Jeśli łącznie:
    1. złożyłeś(aś) zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez którąś z wymienionych na tych stronach firm;
    2. zostałeś(aś) przesłuchany w charakterze świadka w prokuraturze lub na policji;
    3. uzyskałeś(aś) status pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu o sygn. RP I Ds. 41.2016,
    postępowanie cywilne w Sądzie w Twojej sprawie może ZOSTAĆ ZAWIESZONE do czasu zakończenia postępowania karnego przez Prokuraturę!
  3. Ale co, jak, gdzie?
    Jeżeli dopiero otrzymałęś(aś) nakaz zapłaty — składasz sprzeciw do Sądu, w którym wnioskujesz o zawieszenie postępowania „na podstawie Art. 177 §1 pkt. 4 K.P.C.”. Natomiast Jeżeli postępowanie przeciwko Tobie już toczy się w Sądzie — składasz po prostu pismo procesowe z tym samym wnioskiem. W obu przypadkach w uzasadnieniu opisujesz swoją sprawę i powołujesz się na przyznany status pokrzywdzonego w postępowaniu Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu o sygn. akt RP I Ds. 41.2016. Sąd wówczas powinien sam wystosować pismo do Prokuratury celem sprawdzenia czy tak się rzeczy mają, jednak na wszelki wypadek najlepiej takie pismo załączyć jeśli jesteśmy w jego posiadaniu, albowiem docierają do nas sygnały, że Sądy różnorako reagują. Przeważnie działają zgodnie z tym schematem, jednak niektórzy sędziowie zdają się być zbyt leniwi, nieobeznani do końca z prawem lub zwyczajnie skorumpowani.
  4. A skąd dowiedzieć się o posiadanym statusie?
    1. Jeśli spełniłeś(aś) wszystkie warunki łącznie w punkcie 2. powyżej (na początku tego wpisu), jak najszybciej złóż pismo do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu o udzielenie informacji, czy posiadasz status pokrzywdzonego w postępowaniu o sygnaturze RP I Ds. 41.2016 z wyszczególnieniem banków i umów, których sprawa dotyczy. UWAGA! Warto zrobić to nawet wtedy, gdy jeszcze nikt Cię nie pozwał czy nawet nie nęka Cię windykacja – pamiętaj, że później na złożenie sprzeciwu będziesz miał(a) tylko 14 dni (kalendarzowych, nie roboczych!)…
    2. W szczególności jeśli nie jesteś reprezentowany(a) w Prokuraturze przez pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego), możesz w tym samym piśmie zawrzeć wniosek o „rozważenie podjęcia działań poza karnych” w Twoim interesie na podstawie art. 60 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Dla przypomnienia – treść wspomnianego artykułu:

      Art. 60.

      • § 1. Prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Prokurator nie jest związany z żadną ze stron. Może on składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, jakie uzna za celowe, oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili, kiedy prokurator zgłosił udział w postępowaniu, należy mu doręczać pisma procesowe, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach oraz orzeczenia sądowe.
      • § 2. Prokurator może zaskarżyć każde orzeczenie sądowe, od którego służy środek odwoławczy. Terminy do zaskarżenia orzeczeń sądowych, ustanowione dla stron, wiążą również prokuratora.
  5. Uwaga, ważne! Prokuratura ma pełne ręce roboty, przypomnijmy – kilkanaście tysięcy pokrzywdzonych. Dlatego ważne jest to, by rzetelnie i merytorycznie poprawnie informować Prokuraturę o wszystkich sprawach związanych z naszym wątkiem, to znaczy o: sprawach sądowych, nękaniu przez windykatorów w szczególności pismami (prośba od Prokuratora w związku z komunikatem o łagodnym traktowaniu pokrzywdzonych przez banki), itp. Zgodnie z powyższym – w przypadku spraw sądowych, będą to kserokopie wezwań i nakazów oraz dokładne określenie Sądu wraz z sygnaturą akt w samym piśmie oraz tego, jaki bank nas pozywa w związku z jaką umową; w przypadku windykatorów także jaki windykator z ramienia którego banku oraz dkserokopie takowych pism. Nie oczekujmy jednak odpowiedzi, gdyż aby odpisywać każdemu na każde pismo, Prokuratorzy musieliby zaniechać stawiania zarzutów i całe postępowanie tylko po to, by odpisywać na pisma, ale to chyba każdy doskonale rozumie. Pamiętaj, że w przypadku zmiany adresu koniecznie musisz o tym poinformować Prokuraturę zarówno Regionalną we Wrocławiu, jak również – jeżeli miało to miejsce – właściwą w związku z podjętymi działaniami poza karnymi (są to osobne sprawy mające osobne sygnatury).
  6. Wreszcie — czy to znaczy, że jeśli się uda i postępowanie cywilne zawieszą – o całej sprawie będzie można już zapomnieć, Prokuratura za nas wszystko zrobi a my nigdy nie będziemy musieli niczego z tych kredytów spłacać?
    Tak to każdy by chciał: iść do oszustów, nabrać kasy dla siebie lub kogoś i udawać skrzywdzonego. Niestety każda sytuacja każdego jest inna i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak Twój wątek się rozwiąże. Na podstawie pewnych informacji i przesłanek możemy jedynie domniemywać, że za część odpowiedzą pracownicy i kierownictwo spółek/grupy, za następną część natomiast osoby, które rzeczywiście otrzymały pieniądze. Banki nie odpuszczą i do końca będą upominać się o swoje, o czym świadczą – w szczególności – bezwzględne działania pełnomocników i kancelarii takich jak chociażby Kancelaria Radców Prawnych Ryszewski, Szubierajski S.C., działająca w imieniu Nest Bank S.A. i ECS-RS sp. z o.o.

Zatem powodzenia, do dzieła!


Dlaczego ta strona wygląda tak dziwnie?

Z racji dysfunkcji wzroku, autor nie zajmuje się grafiką ani designem, jednak dokłada wszelkich starań, by kod strony był pod każdym względem poprawny. Witryna jest napisana w czystym języku HTML 5 (celem szybkości działania oraz zminimalizowania ryzyka ataku na stronę), zatem jeżeli chcesz przyczynić się do lepszego wyglądu strony i (jeśli istnieje taka chęć) przy okazji zareklamować siebie, wejdź do działu Kontakt.